عمل لیزیک:

جراحی های انکساری مجموعه ای از روشهایی است که توان تمرکز چشم را بهبود میبخشد

  1. لیزیک ( Lasic (laser Assisted in situ keratomileusis

رایجترین نوع جراحی چشم با لیزر است که برای درمان عیوب انکساری استفاده میشود. در این روش جراح با ایجاد یک برش نازک در بافت لایه خارجی قرنیه با دستگاه لیزر قرنیه را تغییر شکل و اصلاح میکند.

  1. فمتولیزیک:

روش اصلاح عیوب انکساری با روش فمتوسکند Femto Second بعنوان کارآمدترین فناوری در جراحی با لیزر شناخته میشود. این جراحی بدون تیغ جراحی است که جراح از دو نوع لیزر جهت اصلاح قرنیه استفاده میکند. عوارض این روش از سایر درمانهای اصلاح عیوب انکساری کمتر است.

کاهش خطر ایجاد خراش در حین جراحی، کاهش خطر آستیگماتیسم پس از جراحی، کاهش دوره ریکاوری، کاهش خطر ابتلا به عفونت، پیش بینی ضخامت برش و انتخاب گزینه های بیشتر در برش از مزایای این روش است.

  1. لازک

جراحی چشم لازک Laser Epithelial keratomileusis از روشهای دیگر جراحی اصلاح بینایی است که دارای مزایای دو عمل جراحی لیزیک و پی آر کی (PRK) میباشد. در عمل جراحی لازک لایه بسیار نازک قرنیه اپی تلیوم برداشته میشود و پس از بازسازی قرنیه، لنز تماسی برای بانداژ و بهبود بهتر چشم قرار داده میشود.

  1. PRK

روش پی آر کی Photo Refractive Keratectomy نوعی روش جراحی انکساری جهت اصلاح نزدیک بینی – دوربینی و آستیگماتیسم است. در این روش نیز مانند لیزیک از طریق تغییر شکل قرنیه سبب میشود نور رسیده به چشم بروی شبکیه فوکوس شود. زمان بهبودی و رسیدن به دید کامل در عمل PRK طولانی تر از روش لیزیک میباشد.

  1. PTK

روش PTK (Photo Therapeutic Keratectomy) استفاده از لیزر در درمان بیماریهای قرنیه میباشد. سه گروه از بیماران شامل کدورتهای قرنیه، سطح نامنظم قرنیه و اروریونبای مکرر جهت PTK انتخاب میشوند.

  1. رینگ داخل قرنیه:

رینگ داخل قرنیه یا کرارینگ (Keraring-intracorneal segments) روش ایمپلنت رینگ داخل قرنیه پیشرفته تنها گزینه درمانی موجود برای کراتوکونوس میباشد و در موارد بسیار پیشرفته قوز قرنیه یا در بیمارانیکه به دلیل مشکل قرنیه دیگر قادر نیستند از لنزهای تماسی استفاده نمایند بکار گرفته میشود.