آموزش, بیماران

مراقبت از چشم در شروع پاییز

بار دیگر پاییز از راه رسید، ماه زیبای مهر این صحیفه نورانی معرفت ورق خورد و طلوع تعلیم و تعلم آغاز شد.

بیمارستان فوق تخصصی رازی، این مناسبت فرخنده را به هموطنان عزیز به ویژه دانش آموزان و دانشجویان پرتلاش تبریک و شادباش می گوید.

امیدواریم در پرتور رحمت الهی با کوشش و اعتماد به نفس، آینده ساز این آب و خاک مقدس باشید. وظیفه خود می دانیم نکاتی را برای مراقبت بیشتر از چشم ها یادآوری کنیم. آرزومندیم همواره دیدگانتان پر نور و دور از هرگونه رنجش و ناراحتی باشد.

این نکات را به خاطر بسپارید

  1. دانش آموزان به ویژه نوآموزان در محیط مدرسه و بیرون از آن همواره در معرض آسیب های مختلف چشمی قرار دارند که برخی ممکن است برای همه عمر بینایی فرد را مختل کند یا به نابینایی منجر شود. توصیه می شود والدین عزیز هشدارها و نکات مراقبتی را به فرزندانشان یادآوری کنند. بارها مشاهده شده چشم دانش آموزان هنگام عبور از معابر به دلیل بازیگوشی و سهل انگاری با شاخه درختان برخورد کرده است. این اتفاق سبب سوراخ شدگی قرنیه و در موارد شدیدتر آسیب عصب بینایی می شود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید مصدوم را سریعاً به اورژانس یا بیمارستان انتقال دهید تا اقدامات فوریتی و درمانی انجام شود.
  2. ضربه آسیب دیگری است که معمولاً در اثر برخورد اجسام سخت، ضربات دست یا اشیای نوک تیز با چشم اتفاق می افتد. پیامد این قبیل حوادث انواع مختلفی از آسیب ها (خفیف تا شدید) است. اگر چشم آسیب دیده پس از ضربه دچار کبودی، ورم، خونریزی، درد شدید و تاری دید شد مصدوم را سریعاً به اورژانس یا بیمارستان انتقال دهید. در صورتی که ضربه فاقد علامت یا دارای علامت خفیف و برطرف شوند بود بهتر است مصدوم در اولین فرصت ممکن برای معاینه به چشم پزشک ارجاع شود.
  3. معمولاً آسیب دیدگی چشم دانش آموزان و دانشجویان هنگام انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی بیشتر می شود. توصیه می کنیم تا حد امکان از ورزش های خشن (مانند حرکات رزمی) اجتناب شود. ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال و بسکتبال ریسک آسیب چشم را بالا می برد و لازم است نکات احتیاطی به دقت رعایت شود.
  4. توجه داشته باشید شوخی های نابجا مانند پرتاب وسایل نوک تیز خطر آسیب چشم را افزایش می دهد. شایسته است والدین، مدیران مراکز آموزشی و دبیران برای پیشگیری از بروز چنین حوادثی اطلاع رسانی کنند.
  5. افرادی که درمان های چشم به ویژه عمل جراحی پی آر کی (PRK)، عمل فمتولیزیک، عمل فمتواسمایل یا پیوند قرنیه انجام داده اند باید توصیه ها و هشدارهای چشم پزشک خود را جدی بگیرند و حداقل به مدت یکماه از انجام فعالیت های بدنی سنگین و مخاطره آمیز (مانند دومیدانی، بوکس و ورزش های رزمی) خودداری کنند.

احتیاط: در هنگام مراقبت و انتقال مصدومان تروما چشم فقط محل آسیب دیده را با محافظ چشمی (شیلد) یا لیوان پلاستیکی تمیز بپوشانید. استفاده از کمپرس سرد یا گرم، شست و شو یا تجویز خودسرانه دارو اکیداً ممنوع است.

1 فکر در مورد “ مراقبت از چشم در شروع پاییز

  1. Mr. Mackay گفت:

    Aliquam facilisis a egestas donec netus lacinia quisque inceptos nostra a in pretium penatibus a vel.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *