آموزش, بیماران, مقالات

قوز قرنیه و درمانهای نوین

دانش چشم پزشکی در خدمت درمان قوزقرنیه

این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا مراجعه عزیزان به مراکز چشم پزشکی کمتر شده است، با این حال در تمامی کلینیک ها و از جمله بیمارستان رازی، همه دستورالعمل های ایمنی و بهداشتی با هدف پیشگیری از همه گیری این بیماری رعایت می شود.
یکی از پرسش های رایج، در مورد بیماری قوزقرنیه یا کراتوکونوس است؛ بیماری قوز قرنیه یک پدیده غیرالتهابی است که معمولا قرنیه هر دو چشم را گرفتار می کند. در این بیماری قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا می کند. نازک شدن و تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی منجر به ایجاد نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم و در نتیجه کاهش دید مطلوب فرد می شود.
باید توجه داشت که بیماری قوز قرنیه یک عارضه پیشرونده ای است به این معنی که معمولا در دوران بلوغ ظهور پیدا می کند و تا دهه سوم و چهارم پیشرفت کرده سپس متوقف می شود. این بیماری ابتدا در یک چشم آغاز و بعد از مدتی چشم دیگر را گرفتار می کند با این حال شدت آن در دو چشم متفاوت است.

دلایل پیدایش قوزقرنیه

با وجود تحقیقات زیاد، علت دقیق قوز قرنیه هنوز ناشناخته است. هر چند این بیماری ارثی نیست ولی مالیدن محکم چشم روند ایجاد آن را بیشتر می کند، به همین دلیل به بیماران مبتلا به قوز قرنیه توصیه می شود از مالیدن چشم ها بپرهیزند. این بیماری از دوره نوجوانی آغاز می شود و بین سنین 15 تا 35 سالگی می تواند متوقف یا دوباره پیشرفت کند.

علائم بیماری قوزقرنیه

به دلیل پیشرفت تدریجی بیماری، ممکن است در مراحل نخست علائم بالینی مشاهده نشود ولی به تدریج این موارد ظاهر می شود:

  1. تغییر شکل قرنیه به شکلی که ممکن است احساس شود.
  2. پخش نور یا حساسیت به روشنایی
  3. ایجاد نزدیک بینی و آستیگمات نامنظم (با معاینه بالینی قابل تشخیص است.)

مراحل درمان قوزقرنیه

قوزقرنیه درمان قطعی ندارد ولی دانش چشم پزشکی این امکان را به متخصصان داده تا بتوانند بیماری را کنترل و از تشدید آن پیشگیری کنند. در تمام مراحل همکاری بیماری و استمرار وی در انجام معاینه ها ضروری است. مراحل درمان قوزقرنیه عبارتند از:

  1. معاینه بالینی چشم
  2. انجام تصویربرداری تشخیصی
  3. تجویز عینک برای اصلاح دید
  4. تجویز لنز تماسی سخت برای اصلاح نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم
  5. استفاده از روش کراس لینکینگ با هدف جلوگیری از پیشرفت بیماری
  6. پیوند قرنیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *