آموزش, بیماران

شیشه های دودی اتومبیل UV

گرمای هوا در تابستان یا گردوغبار و باران می‌تواند هم بر روی وسیله نقلیه و هم عملکرد راننده اثر منفی بگذارد. به‎عنوان نمونه بالا رفتن دما، کارکرد صحیح سامانه تهویه هوا را مختل می‌کند و شرایط نامطلوبی برای سرنشینان به وجود می‌آورد.

برای مقابله با مسائلی از این دست، چند سالی است شیشه‌های کنترل کننده نور و دمای خورشید به بازار عرضه شده ‌است که به نظر می‌رسد راه حلی ساده و ایده‌آل برای افزایش راحتی و ایمنی در طول سفر با اتومبیل است.

این شیشه‌ها از دو ورقه شیشه و یک لایه پلاستیکی به‌نام اینترلایر ساخته شده‌اند که معمولاً در افزایش قدرت و استحکام شیشه بسیار موثر است. اینترلایر قبل از ساخت شیشه اتومبیل با یک لایه جاذب اشعه‌های مضر UV و IR تقویت می‌شود و قادر است تا ۹۹درصد این پرتوها را جذب کند.

از مزایای جالب توجه این شیشه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیشه‌های جاذب خورشیدی به میزان ۱۵درصد کارایی اتومبیل را افزایش می‌دهند و باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار دی‌اکسید کربن می‌شوند. بررسی‌ها نشان داده دلیل عمده این موضوع، کاهش محسوس دمای داخل کابین و نیاز کمتر به استفاده از دورهای بالای کولر خودرو یا سامانه تهویه مطبوع است.
  • اثر آسیب‌رسان اشعه‌های ماورای بنفش و مادون قرمز بر سلامت چشم‌ها و پوست بر کسی پوشیده نیست. شیشه جاذب پرتوها از راننده و سرنشینان خودرو تا ۹۹درصد در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند و با این امکان، می‌توان بدون استفاده از عینک آفتابی، مسافت‌های طولانی را در جاده‌های خشک و آفتابی رانندگی کرد. این شیشه‌ها همچنین از تغییر رنگ پوست به‌دلیل اشعه آفتاب جلوگیری کرده و مشابه کرم‌های ضدآفتاب با درجه حفاظتی ۵۰+ عمل می‌کنند. در مجموع می‌توان نتیجه گرفت با استفاده از این شیشه‌ها خطر ابتلا به آب مروارید، قرمزی چشم، آفتاب سوختگی و پیری زودرس به مقدار زیادی کم می‌شود.
  • بنابر گزارش موسسه ارزیابی کیفیت خودروهای اروپا، یکی از مهم‎ترین عوامل فرسودگی قطعات داخلی اتومبیل‌ها تابش مستقیم و گرمای شدید آفتاب است. شیشه جاذب نور خورشید از وسایل و ادوات داخل اتومبیل به‎ویژه فرمان، صندلی‌ها، کلیدهای کنترل و قسمت‌های تزئینی ساخته شده با چوب، محافظت می‌کند؛ در نتیجه هزینه نگهداری این قطعات به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و طول عمر مفید آنها بالا می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *