آموزش, بیماران

رابطه اختلالات بینایی و افت تحصیلی

اختلالات بینایی دانش آموزان می تواند به رشد عملکردی آنها آسیب برساند و یادگیری آنان را با مشکل مواجه کند.
بسیاری از والدین تصور می کنند اگر مشکلی در چشم فرزندشان وجود داشته باشد، او اطلاع می دهد. اما حقیقت با آنچه تصور می کنیم بسیار متفاوت است و در اغلب موارد خبری از خوداظهاری کودکان نیست. بنابر اعلام انجمن چشم پزشکان آمریکا از هر 5 کودک پیش دبستانی یک نفر با اختلال شدید بینایی و 3 نفر با انواع خفیف تر آن روبه رو هستند. اگر این اختلالات در همان ابتدا تشخیص و درمان شود تاثیر محسوسی بر یادگیری کودک ایجاد نمی کند ولی در صورت به تاخیر انداختن مراحل تشخیص و درمان فشار بر چشم کودک افزایش یافته و او را از پیشرفت تحصیلی باز می دارد.

علایم شایع تاثیر اختلالات بینایی بر یادگیری 

  1. برای مشاهده تخته کلاس مشکل دارد. در این حالت پلک های خود را بیش از حد باز و بسته می کند و به همین سبب حالتی غمگین یا اخم آلود دارد.
  2. از معلم خود می خواهد کلمات را درشت تر از حد معمول بنویسد یا به طور مستمر صندلی خود را تغییر می دهد.
  3. اعتماد به نفس خود را در خواندن یا نوشتن از دست می دهد.
  4. به دلیل عقب ماندن از همکلاسی های خود دچار استرس یا ناامیدی می شود.
  5. در کلاس حاضر نمی شود یا از مدرسه فرار می کند.

راهکار چیست

با یک غربالگری ساده می توانیم اختلالات بینایی را قبل از وخیم شدن آنها تشخیص داده و برای درمان اقدام کنیم. معاینه تنبلی چشم ویژه نوآموزان شیوه مناسبی است که چشم کودکان توسط متخصصان از نظر مکانیزم های عملکردی به دقت بررسی می شود. تنبلی چشم در سنین پایین بسیار ساده درمان می شود. هر چه سن فرد افزایش یابد تنبلی چشم بیشتر و عملکردهای بینایی ضعیف تر می شود.
راهکار بعدی، معاینه چشم حداقل دو نوبت در سال است. والدین می توانند قبل از آغاز سال تحصیلی با مراجعه به چشم پزشک از سلامت بینایی فرزند خود مطمئن شوند.
در این خصوص بیمارستان فوق تخصصی رازی همراه شما خواهد بود و با در اختیار داشتن مجرب ترین چشم پزشکان، این خدمات ارزشمند را به شما ارائه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *